Kontakt: feliks39@o2.pl  
Feliks Trusiewicz
 książki, które napisał

ROK 2010

Ciąg dalszy Wypraw z 2010 r.


Wyprawa do USA (prolog) - POKOLENIE część III


Rozwijając drugi punkt w moich przedsięwzięciach, dotyczący nowej książki, wyjaśniam, że będzie to uzupełnienie wydanego już Pokolenia część pierwsza, które w swojej treści jest epizodycznym przykładem dziejów i tragedii ludności polskiej na Wołyniu, gdzie historia naszego rodu jest wpisana w społeczno-polityczne i wojenne koleje losu tego regionu Polski.
To szersze rozwinięcie treści Pokolenia, ograniczyło bardziej szczegółowe skupienie się nad opisem samego osiedla Obórki i poszczególnych żyjących tam osób. Czując w tym pewnego rodzaju niedosyt, podjąłem próbę rozszerzenia tematyki rodzinnej zawartej w Pokoleniu o dalsze szczegóły zapisane w mojej pamięci. Pomoc w tej materii deklaruje żyjąca w Filadelfii, była mieszkanka Obórek, moja kuzynka Janina (Jania) Korneluk, która urodziła się w roku 1910 i bardzo dobrze pamięta nasze osiedle. Jania pomimo swego podeszłego wieku jest obdarzona doskonałą pamięcią, z łatwością i barwnie potrafi artykułować swoje myśli oraz zapamiętane szczegóły. Utrzymuję z nią kontakt listowy, telefoniczny i ostatnio, internetowy za pośrednictwem skype’a. Drugą Osobą, deklarującą swoją pomoc jest córka Jani, współautorka Pokolenia, Krystyna Korneluk- Eliasz. Krysia, chociaż należy do pokolenia późniejszego i pochodzi z Klewania, Obórki pamięta gdyż jako dziecko często odwiedzała tam mieszkającą swoją babcię, Franciszkę. Poza tym, Krysia jest płomienną zwolenniczką pielęgnowania pamiątek i legend rodzinnych. Potrafi rozniecić zainteresowanie i chęć do opracowań w tym temacie. Doświadczyłem tego osobiście.Wyprawa do USA


Nową książkę rozpocząłem pisać we Wrocławiu, uzgadniając telefonicznie, lub za pomocą internetu, niektóre szczegóły z Janią i jej córką, Krysią. Jednak możliwość generalnej korekty i uzupełnienia napisanego już w dużej mierze opracowania wymagało bezpośredniego spotkania z moimi drogimi respondentkami. Nie czekałem długo. Zbliżał się jubileusz urodzin Jani. Nasza jubilatka kończyła sto lat życia. Miałem zaszczyt być zaproszony na tę rodzinną uroczystość i przybyłem do Filadelfii 30-go września 2010 roku. Oprócz wzruszeń, jakie towarzyszą przy takim spotkaniu, ogromnie mile byłem zaskoczony kondycją Jani. Pomimo tak poważnego wieku zachowała sprawność fizyczną . Samodzielnie poruszała się po swoim domu i chociaż była otoczona troskliwą opieką rodziny, a zwłaszcza Krysi, z którą mieszkała, zawsze starała się i była w stanie, samodzielnie się ubrać lub pościelić łóżko, a nawet mimo protestów Krysi, starała się jej pomóc, np. w pracy kuchennej, czy wyłączaniu zbytecznie świecących żarówek. Jej intelekt i sprawna kondycja umysłowa, a przede wszystkim doskonała pamięć, była mi znana z korespondencji listowej i rozmów telefonicznych między nami, ale teraz, przy bezpośrednim spotkaniu, doznałem autentycznej fascynacji jej przemiłą osobowością – poczuciem humoru, pogodą ducha i życiowym optymizmem. Rzec można, iż nasza droga Jania—Czcigodna Seniorka, jest fenomenem ducha i witalności rodu Trusiewiczów.

Bogata miejscowość, Gladwyn, koło Filadelfii jest położona na terenie wysokim o pofałdowanej rzeźbie. Piękne ,duże domy, rzadko rozrzucone na swoich obszernych posesjach, dosłownie toną w bogactwie zieleni. Dużo tam różnych egzotycznych drzew, krzewów, pielęgnowanych łąk i trawników, oraz przestrzeni leśnych, gdzie dziko żyją sarny i jelenie. Poprzez ten malowniczy teren wije się gładka asfaltowa droga i dukty dojazdowe do poszczególnych posesji. Jednym z nich dojeżdżamy do domu stojącego na skarpie wzniesienia, który z uwagi na jego urok i okazałość, chciałoby się nazwać po staropolsku – --„Kasztelańskim Dworem”. W otoczeniu zieleni egzotycznych krzewów i wielkich drzew, widzimy obiekt o oryginalnej, nowoczesnej architekturze, jakby wkomponowany w tło tego osobliwego krajobrazu. Frontal – elewację tego trzykondygnacjowego domu wykonaną z cegły o odcieniu ciemnoczerwonym, pokrywają zielone, iglaste pnącza, aż do wielospadowego, ciemnego koloru dachu.
Jest to posiadłość Tereski Korneluk-Reilly i Jej męża Michael. Wewnątrz dom posiada sześć sypialni z łazienkami i jedną „jacuzzi”, obszerny, wysoki na dwa piętra hol o szklanych ścianach, zwany „ atrium”. W dniu dziesiątego października 2010 roku, w holu tym odbyła się jubileuszowa uroczystość stulecia urodzin Jani Trusiewicz- Korneluk.
Nasza Jubilatka uśmiechnięta siedziała w holu w otoczeniu najbliższej rodziny i przy delikatnych dźwiękach harfy, witała nadchodzących gości. Z całą swobodą udzieliła mądrego wywiadu obecnej na sali redaktorce radia . Spokojnie, bez wyrazu emocji, z uśmiechem i pogodą jej dobrej twarzy, pozowała do skierowanych na jej Osobę licznych kamer i aparatów fotograficznych. W tym czasie specjalnie zaangażowana ekipa z restauracji serwowała gościom wykwintny koktajl. Gdy sala była pełna zaproszonych gości, córka Jani, Tereska (Renia) powitała przybyłych i kierując wzrok na Mamę, podkreśliła rangę tego wielkiego rodzinnego wydarzenia. Następnie w podobny sposób przemówił syn Jubilatki , Leszek Korneluk. Ja również doznałem tego zaszczytnego wyróżnienia—miałem honor przemówić na cześć jubilatki, wręczyć Jej kwiaty i złożyć życzenia od całej mojej rodziny w Polsce. Później goście zasiedli do stołów i spożyli obiad. Poczym nastąpiła kulminacja spotkania. Na salę wniesiono ogromny tort ze świeczkami i gromko zabrzmiało „Happy Birthdaj to You !...” Następnie ktoś zaintonował i odśpiewano tradycyjne, polskie, ale nie sto, lecz „dwieście lat”. Pierwsze nacięcie tortu rozpoczęła Jubilatka, a następnie, do podanej kawy,rozdzielono tort pomiędzy gości. Duże zainteresowanie wzbudziła zainstalowana w holu kolekcja archiwalnych zdjęć, które ilustrowały koleje życia Jubilatki i członków jej rodziny, sięgające od lat dziecięcych do dni dzisiejszych.
Ta imponująca swoim bogactwem i serdecznym wyrazem impreza, poświęcona czci i wdzięczności Matce, Babci i Prababci—Jani Korneluk, była wzruszającym świadectwem miłości rodzinnej i więzi pokoleniowej jubilatki, a dla mnie i wielu z nas, głębokim, niezapomnianym przeżyciem. Impreza miała też akcent patriotyczny. W centralnym miejscu holu, obok flagi amerykańskiej, dumnie zwisała nasza – biało-czerwona.
Licząc od czasu mojego przyjazdu, do dnia planowanego powrotu do kraju, miałem perspektywę przebywania w towarzystwie Jani około trzech miesięcy. Był to czas, który można było wykorzystać na korektę napisanego już tekstu i rozwinięcia go o następne wątki. Warunki ku temu były doskonałe, gdyż mieszkałem u Jani i Krysi. Obie mogły wnieść do tekstu dużo nowych faktów i pomóc w korekcie. Jania od pierwszego dnia naszego spotkania, w rozmowie ze mną, ciągle nawiązywała do wspomnień o Obórkach. Uważnie przeczytaliśmy już rozpoczęty tekst i dokonaliśmy korekt. Doszły nowe wątki i stopniowo powstawał plan dalszego kontynuowania wspomnień. Miałem nadzieję, że do końca mojego planowanego pobytu w Filadelfii , a pozostał mi jeszcze cały miesiąc, zdołamy zakończyć historię Obórek z okresu międzywojennego.. Niestety, los zdecydował inaczej. Pięknego, cichego poranka, dnia 30 listopada, Anno Domini 2010, serce naszej ukochanej Jani, po stu latach i dwóch miesiącach pracy, przestało bić. Niespodziewanie i cicho wypaliła się najdłużej gorejąca świeca naszego rodu. Jeszcze w przeddzień śmierci dyskutowała z nami, przy stole spożywała kolację, oglądała telewizję... W oczach mamy jej pełną wyrazu twarz gdy przed kilku dniami z pamięci recytowała długie polskie i ukraińskie ballady, wykonane przez nią , z ekspresją i autentycznym kunsztem aktorskim, nabytym chyba ongiś, w Obórkach, pod artystycznym kierownictwem pani Jabłońskiej. Wszystko to zachowała jej fenomenalna pamięć, a wrodzony talent pozwolił na piękną kreację. Śmierć jej pogrążyła w smutku najbliższą rodzinę i krewnych oraz szeroki krąg przyjaciół i znajomych. Jania w swoim środowisku cieszyła się dużą popularnością, tak z powodu Jej ujmującej osobowości, jak też dzięki popularności Jej dzieci, wyróżniających się wśród tutejszej Polonii profesjonalnością zawodową. Wyrazem tej popularności było bardzo dużo ludzi oddających hołd zmarłej w domu pogrzebowym i uczestniczących w pogrzebie, który odbył się w Częstochowie amerykańskiej. Śp. Jania spoczęła obok grobu Jej męża, Leonarda, brata Stanisława i siostry Jadwigi.
Nie dokończyłem rozmów z Janią o naszym rodzinnym gnieździe – Obórkach.
Według naszych planów tytuł opracowania miał brzmieć -- Rozmowy z Janią , teraz zastanawiamy się z Krysią, czy nie zmienić tytuł na Niedokończone rozmowy z Janią.

Poniżej prezentuję zdjęcia z mego ostatniego pobytu wśród moich kuzynów i przyjaciół w Filadelfii1      2      3     

                    1                                      2                                            3


4      5      6     

                    4                                      5                                            6


7      8      9     

                    7                                      8                                            9


11      12      13     

                    10                                      11                                            12


14

                                                                 13


1) Jubileusz 100-lecia Jani Korneluk 10 X 2010 r. Filadelfia
Od lewej: Jubilatka - Jania Korneluk, Krysia Eliasz, Feliks Trusiewicz

2) Jubileusz
Od lewej: Mania Trocka, Jania Korneluk, Krysia Eliasz, Felikis Trusiewicz

3) Jubileusz
Od lewej: Leszek Korneluk, Jania Korneluk, Feliks Trusiewicz, Krysia Eliasz, Renia Reilly

4) Urodziny Feliksa Trusiewicza 19 XI 2010 r.
Od lewej: Jania Korneluk, Feliks Trusiewicz, Krysia Eliasz

5) W październiku 2010 r.
Od lewej: Rysio Eliasz, Jania Korneluk, Feliks Trusiewicz

6) Październik 2010 r.
Na zdjęciu Renia i Michael Reilly

7) Listopad 2010 r.
Od lewej: Rysio i Wiesio Eliaszowie

8) Październik 2010 r.
Od lewej: Susan i Joe Finley

9) Październik 2010 r.
Od prawej: Mania Trocka i jej córka Susan Finley

10) Dom Susan i Joe Finley

11) Dom Wiesia Eliasza

12) Dom Reni i Michaela Reilly

13) Artystyczne fantazje Mani Trockiej
Kompozycje szkła witrażowego – rękodzieło

© Copyright Anna Trusiewicz-Adrabińska        Design by : Free Templates